آزمایش خودروهای بدون راننده گوگل با موفقیت انجام شد

تهران- ایرنا- شرکت گوگل اعلام کرد: خودروی بدون راننده این شرکت با ۱٫۱ میلیون کیلومتر رانندگی بدون راننده، آزمایش های خیابانی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

به گزارش ایرنا از دیلی میل، رانندگی در سطح شهر که دارای موانعی مانند دوچرخه سواران، نابینایان و عابرین پیاده بی توجه است برای رایانه های خودرو یک چالش بزرگ بوده است.

ˈکریس اورمسانˈ مجری این پروژه می گوید: خودروهای آزمایشی اکنون می توانند با هزاران موقعیت شهری که یک سال پیش برای آنها بسیار دشوار بود، برخورد کنند.

وی با اشاره به موفقیت های به دست آمده، از پیشرفت های صورت گرفته برای کنترل کامل خودرو بدون دخالت انسان ابزار خوش بینی کرد.

این مطالب که بر روی وبلاگ اورمسان قرار گرفته است نخستین اعلام رسمی گوگل از سال ۲۰۱۲ تا کنون در خصوص پیشرفت در زمینه ساخت یک خودروی بدون راننده است.

این شرکت اعلام کرده است: هدف عرضه این فناوری به عموم تا سال ۲۰۱۷ است.

گفته می شود در رانندگی با این خودرو، در صورتی انسان کنترل خودرو را به دست می گیرد که رایانه آن قادر به این کار نباشد.

اما گوگل می گوید درنهایت این خودرو هیچ نیازی به راننده نخواهد داشت.

در طول مسیر، سرنشینان خودرو می توانند مطالعه کنند، چرت بزنند ، بخوابند یا کارهای مورد علاقه خود را انجام دهند.

گوگل می گوید: روزی فرا خواهد رسید که رایانه ها بسیار بی خطرتر از انسان رانندگی کنند.

گوگل به منظور کاهش آمار قربانیان جاده ای بخشی از تلاش های این شرکت بر روی خودروهای روباتیک متمرکز شده است تا آمار قربانیان جاده ای را کاهش دهد.

فناوری خودروی بدون راننده گوگل اکنون در ۱۲ خودروی لکسوس RX450H SUVs تعبیه شده است.

در این خودروها حسگرهایی مانند رادار و لیزر، نقشه های سه بعدی از محیط اطراف خودروی بدون راننده تهیه می کنند.

نرم افزار گوگل نیز اجسام اطراف را به چهار گروه طبقه بندی می کند که شامل خودروهای در حال حرکت، عابرین پیاده، دوچرخه و موتور سواران، اجسام ثابت مانند تابلوها، خودروهای پارک شده و جدول ها است.

در ابتدا، ظرفیت و توانایی های این خودرو خیلی مطلوب نبود چرا گروهی از عابرین پیاده را در گوشه ای از خیابان به عنوان یک نفر تلقی می کرد.

کانتری هون سخنگوی گوگل می کوید: اکنون این فناوری می تواند بین افراد تمایز قایل شود.

این فناوری می تواند نشانه های توقف را بخواند از جمله آنهایی که مراقبین مدرسه در دست می گیرند تا دانش آموزان از خیابان رد شوند. اما این خودرو هنوز نمی داند چه زمانی بایستد و کی دوباره حرکت را آغاز کند چرا که برای رانندگی دفاعی برنامه ریزی شده است.

خودروهای گوگل می دانند در تقاطع ها که مردم در مسیرهای دیگری رانندگی می کنند باید توقف کنند.

مهندسان هنوز باید روی کارهای رایج قابل پیش بینی در این خودرو کار کنند که از جمله آنها می توان به شناخت نشانه های مختلفی اشاره کرد که رانندگان برای تعیین قصد خود به یکدیگر نشان می هند مانند، عوض کردن لاین، رفتن به سمت راست با روشن کردن چراغ قرمز و رانندگی در باران و مه.

تا کنون خودروهای گوگل حدود ۱٫۱ میلیون کیلومتر را بدون تصادف در خیابانهای مختلف کالیفرنیا به طور خودکار رانندگی کرده اند.

یک دیدگاه