۱۰ دلیل برای پرهیز از جذب سرمایه

خیلی ها این طرز فکر را دارند که بهترین راه شروع یک استارتاپ، توسعه یک ایده خوب و بعد پیدا کردن یک سرمایه گذار است که کمک کند استارتاپ آنها را به یک شرکت موفق تبدیل کند. در صورتی که تجربه شخصی من نشان میدهد که این بدترین مسیر شروع یک استارتاپ می باشد، که دلایلش را در ادامه خواهید خواند.

بر اساس آخرین آمار و نظرسنجی از استارتاپ ها که توسط Kauffman Foundation و LegalZoom جمع آوری شده است، سرمایه شخصی و یا همان bootstrapping همچنان روش اصلی شروع یک استارتاپ در سال ۲۰۱۲ می باشد. ۸۰% از کارآفرینان با استفاده از پس اندازها شخصی خود، فقط ۶% با استفاده از پول سرمایه گذاران، و مابقی با قرض گرفتن از دوست و فامیل و وام بانکی دست به شروع استارتاپ خود زده اند.

پس قبل از اینکه به دنبال سرمایه گذاری بگردید این موارد را بخوانید.

۱) پیدا کردن سرمایه گذار وقت و انرزی زیادی از شما صرف می کند. کارآفرینانی که فکر میکنند می توانند در ماه اول مدل تجاری ایده خود را تهیه کنند و ماه دوم سرمایه گذار پیدا کنند و ماه سوم محصول خود را راهی بازار کنند، خواب دیدند! پیدا کردن سرمایه گذار ماه ها طول خواهد کشید با در صد موفقیت ۱۰% و نه بیشتر.

۲) هر کسی که به شما پول میدهد، رئیس سر سختی هم خواهد بود. خیلی از کارآفرینان بخاطر اینکه برای خودشان کار کنند و رئیس نداشته باشند، از کار حقوق بگیر خود جدا میشوند و استارتاپ میزنند. در صورتی که مقدار زیادی از آزادی خود را با گرفتن پول از سرمایه گذار از دست خواهید داد.

۳) کنترل و درصد قابل توجهی از شرکت خود را از دست خواهید داد. هر چقدر زود تر سرمایه جذب کنید، ریسک بیشتری را سرمایه گذار متحمل می شود و در ازای آن درصد بیشتری از شرکت شما را مطالبه خواهد کرد.

۴) انگیزه بیشتری برای تلاش و موفقیت دارید اگر سرمایه خودتان در خطر باشد. اگر پولی که خرج میکنید پول خودتان باشد، ناب تر و چابک تر جلو خواهید رفت و راه حل های خلاقانه بسیاری برای کمتر کردن خرجهای خود پیدا می کنید.

۵) بعضی وقتها باید با چراغ خاموش جلو رفت. برای پیدا کردن سرمایه گذار باید جلسه های زیادی با افراد مختلف داشته باشید و از سیر تا پیاز ایده یتان را برایشان توضیح دهید. اگر موفق به جذب سرمایه شوید آن سرمایه گذاران هم در مورد پروژه ی مشترک شما با افراد مختلفی صحبت خواهند کرد و در نهایت کل شهر از کوچک ترین جزئیات استارتاپ شما با خبر خواهد شد. در صورتی که شما هنوز محصول نهایی خود را به بازار عرضه نکرده اید.

۶) مدیریت سرمایه گذاران تمرکز شما را به هم خواهد زد. سرمایه گذاران به طبع درخواستهایی از شما خواهند داشت. مدیریت این نوع درخواستها و جلسات میتوند وقت ارزشمندی را که شما صرف توسعه مشتری و محصول دارید، بگیرد.

۷) کارآفرینان باید بتوانند که کوچک شروع کنند و چرخش های متعددی داشته باشند. شما باید بتوانید با یک محصول اولیه (MVP) شروع کنید و در صورت لزوم و بر اساس موفقیت ها یا شکستهای اولیه روی ایده دیگری چرخش داشته باشید. سرمایه گذاری روی ایده اولیه ممکن است امکان چرخش را از شما بگیرد.

۸) بهترین شریک ها اشخاصی هستند که چشم انداز یکسان، و ضریب خطر یکسانی با شما دارند. در مورد پیدا کردن شریک و یا همان cofounder صحبت زیاد شده. فرد یا افرادی که از اول راه با شما باشند و به اندازه شما وقت بگذارند و ریسکشان در این پروژه یکسان باشد، به مراتب ارزشمند تر از یک سرمایه گذار خواهد بود.

۹) کمتر زیر فشار و در نتیجه خوشحال تر خواهید بود. همه ما کارآفرین میشویم که بتوانیم روی پروژه های مورد علاقه خود کار کنیم. هر کارآفرین خودش را زیر فشار میگذارد تا به اهداف خود برسد. ولی بعضی مواقع فشار مضاعف سرمایه گذاران میتواند کار کردن روی استارتاپ را به یک کار تلخ تبدیل کند.

۱۰) به استارتاپ خود متعهد باشید تا موفق شوید. وقتی وقت و سرمایه خودتان را برای موفقیت به خطر می اندازید. شرکا، کارمندان و در نهایت مشتریانتان می فهمند که به حل مشکلات آنها متعهد هستید. و این خود انگیزه و تعهد آنها را بالا تر برده و درصد موفقیت شما را هم بیشتر میکند.

شاید بعضی از شما بگویید که من هیچ پس انداز و سرمایه ای از خودم ندارم و ایده بزرگی دارم که بدون سرمایه گذاری اجرا نخواهد شد. متاسفانه جذب سرمایه هم در این مرحله منطقی و عملی نخواهد بود، زیرا سرمایه گذاران بیشتر روی فرد سرمایه گذاری میکنند تا صرفا ایده. و شما اگر تجربه مدیریت مالی و مدیریت استارتاپی نداشته باشید کاندیدای ضعیفی برای جذب سرمایه خواهید بود.

در این صورت من پیشنهاد میکنم که در یک استارتاپ دیگری شروع به کار کنید و کمی پس انداز جمع کنید. ایده خود را به صورت پاره وقت تست کنید و یا به دنبال ایده بگردید که هزینه شروع کمی داشته باشد.

منبع: فوربز

یک دیدگاه